Terminarz Pierwszej Komunii Świętej w 2021 roku 

 

 

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice

Serdecznie dziękuję za obecność na zebraniu w kościele w piątek 9 października 2020 r. Ufam, że nasz wspólny wysiłek i zaangażowanie sprawi, że Wasze dzieci całym sercem przeżyją uroczystość komunijną i prawdziwie spotkają się z Eucharystycznym Jezusem.

Wraz z początkiem roku szkolnego, rozpoczął się też czas bezpośredniego przygotowania dzieci do Uroczystości I Komunii Świętej.

Bardzo proszę byście Państwo dopomogli swojemu dziecku i wraz z Nim się w te przygotowania zaangażowali. Oprócz katechezy w szkole integralnym elementem przygotowań i ważną formacją w praktykowaniu wiary jest UCZESTNICZENIE DZIECI WRAZ Z RODZICAMI w Mszach świętych niedzielnych, w nabożeństwach okolicznościowych odprawianych specjalnie dla Państwa pociech i w rekolekcjach. MSZE ŚWIĘTE DLA DZIECI, I Z KAZANIEM DO DZIECI ODPRAWIAMY W KAŻDĄ NIEDZIELĘ O GODZ. 10:30. Nabożeństwa dla dzieci, np. w październiku nabożeństwa różańcowe, a w Adwencie Roraty są we wtorki i czwartki o godz. 16:45. Bardzo serdecznie Państwa proszę byście uczestniczyli w nich systematycznie wraz ze swoimi dziećmi. To ważne, bo Rodzice są dla dziecka pierwszymi świadkami i nauczycielami wiary.

1. FORMULARZ ZGŁOSZENIA DZIECKA (do pobrania TUTAJ)

Bardzo proszę, żeby każdy Rodzic pobrał z niniejszej strony internetowej FORMULARZ ZGŁOSZENIA DZIECKA do przygotowań do przyjęcia I Komunii Świętej. Bardzo proszę o wypełnienie go i dostarczenie WRAZ Z METRYKĄ CHRZTU DZIECKA do kancelarii parafialnej do 15 listopada 2020 r.

Słowo wyjaśnienia:

Na formularzu jest m.in. pytanie o chrzest dziecka. Bez Sakramentu Chrztu niemożliwe jest przystąpienie do jakiegokolwiek innego sakramentu Metryka chrztu jest urzędowym potwierdzeniem, że dziecko jest ochrzczone. Dlatego bez tego dokumentu dziecko niestety nie będzie mogło przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej. W przypadku dzieci, które były ochrzczone w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Zgierzu wystarczy na formularzu zgłoszenia podać rok chrztu dziecka ponieważ dokumentacja znajduje się w naszej kancelarii i dopełnimy niezbędnych formalności we własnym zakresie. Jeśli natomiast dziecko chrzczone było w innej parafii niż nasza konieczne jest pobranie z właściwej parafii metryki chrztu i dołączenie jej do formularza zgłoszenia. Raz jeszcze powtórzę: Bardzo proszę wypełnić formularz i dostarczyć go WRAZ Z METRYKĄ CHRZTU DZIECKA do kancelarii parafialnej do 15 listopada 2020 r.

2. DZIENNICZKI/INDEKSY ! smile

Na spotkaniu w kościele (9.10.2020) każdy rodzic otrzymał  dla swojego dziecka DZIENNICZEK DZIECKA PRZYGOTOWUJĄCEGO SIĘ do I KOMUNII ŚWIĘTEJ. Ten dzienniczek to pomoc i mobilizacja do systematyczności w praktykowaniu wiary. Dzieci po każdej Mszy św. niedzielnej i po każdym nabożeństwie, w którym uczestniczyły zapraszamy do zakrystii po podpis. Podpis będzie potwierdzeniem obecności i pozwoli bardzo rzeczowo spojrzeć na sukcesy w duchowych przygotowaniach do uroczystości pierwszokomunijnej. „Rażące pustki” w dzienniczku, świadczące o nieuczestniczeniu we Mszach św., nabożeństwach i rekolekcjach będą niestety skutkowały odłożeniem przygotowań dziecka do I Komunii św. na kolejny rok, do czasu gdy uczciwie i rzetelnie przygotuje się do tego wyjątkowego Sakramentu.

Bardzo serdecznie więc Państwa proszę: nie tylko przypominajcie dzieciom o niedzielnej Mszy św. czy nabożeństwach ale sami bądźcie najskuteczniejszymi przewodnikami na drogach wiary czyli uczestniczcie w Mszach i nabożeństwach RAZEM ZE SWOIMI DZIEĆMI. „Słowa uczą, ale pociągają przykłady”! (to przy okazji stanie się piękną sposobnością do odświeżenia i ożywienia Waszej wiary i Waszej, dojrzałej relacji z Jezusem)

3. Od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu czyli od 21 lutego 2021 r. będą odprawiane nie o 10:30 ale o godz. 16:00 specjalne Msze święte będące bezpośrednim przygotowaniem dzieci do przyjęcia Jezusa Eucharystycznego. Spotkamy się na tych mszach św. 10 razy:

 • 21 lutego 2021 r.
 • 28 lutego 2021 r.
 • 7 marca 2021 r.
 • 14 marca 2021 r.
 • 21 marca 2021 r.
 • 28 marca 2021 r.
 • 4 kwietnia 2021 r. jest Wielkanoc i NIE MA Mszy św. o godz. 16:00
 • 11 kwietnia 2021 r.
 • 18 kwietnia 2021 r.
 • 25 kwietnia 2021 r.
 • 2 maja 2020 r. ze względu na „długi weekend” NIE MA Mszy św. o 16:00
 • 9 maja 2021 r. – odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
 • (a 16 i 23 maja są już uroczystości Pierwszokomunijne)

Bardzo serdecznie proszę byście Państwo także w tych Mszach świętych pilnie uczestniczyli razem ze swoimi dziećmi.

4. I jeszcze ważne sprawy czysto organizacyjne:

 • Bardzo proszę byście Państwo utworzyli coś na kształt "Komitetu Rodzicielskiego", w skład którego będzie wchodziło po troje rodziców z każdej klasy. Pozwoli to sprawniej uzgadniać szczegóły przygotowań. Ta grupa rodziców będzie reprezentowała wszystkich Państwa. Ci z Państwa, którzy chcieliby do tego "Komitetu" należeć proszę by zgłosili mi swoje dane (do końca listopada 2020 r.)
 • Aby stworzyć odpowiednie warunki wyciszenia i umożliwić dzieciom skupienie się na tym co najważniejsze, w strefie kościoła przeznaczonej wyłącznie dla dzieci pierwszokomunijnych będzie mógł przebywać tylko JEDEN fotograf i JEDEN kamerzysta. Bardzo proszę byście wybrali Państwo profesjonalistę, któremu powierzycie to zadanie. Pewnie warto pomyśleć o tym już teraz. Po to m.in. uroczystości pierwszokomunijne będziemy mieli w małych grupach żeby jeden fotograf i jeden kamerzysta spokojnie zdążył należycie wypełnić swoje zadanie. Warto byśmy wszyscy pamiętali, że Pierwsza Komunia Święta to nie plan filmowo-zdjęciowy. Kamera i aparat fotograficzny mają tylko dyskretnie uwiecznić na pamiątkę TO CO NAJWAŻNIEJSZE CZYLI DUCHOWE PRZEŻYCIA I SPOTKANIE DZIECKA Z JEZUSEM W EUCHARYSTII. Czas na nieograniczoną ilość fotografujących i filmujących oraz całe serie zdjęć grupowych i indywidualnych oczywiście także będzie – w białym tygodniu, w poniedziałek po Mszy świętej.
 • Stroje pierwszokomunijne dzieci - dowolne.
 • Pamiątkowe obrazki Pierwszokomunijne dzieci otrzymają w trakcie "białego tygodnia". W dniu Pierwszej Komunii Św. nie będzie po południu żadnego spotkania dla dzieci w kościele, byście mogli Państwo świętować spokojnie w gronie rodzinnym. Pamiątki pierwszokomunijne kupujecie Państwo sami, tak by Wam się podobały – tzn. dla całej klasy, szkoły, albo wszystkich dzieci Pierwszokomunijnych – ustaleniem i organizacją tego proszę by zajęły się „trójki klasowe”
 • Różańce, medaliki, książeczki do nabożeństwa proszę byście Państwo kupowali swoim dzieciom we własnym zakresie, zgodnie z własnymi upodobaniami. Będą one potrzebne dopiero na tych Mszach świętych które będą o godz. 16:00 i rozpoczną się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Wtedy będziemy je poświęcać i z nich korzystać.
 • W niedzielę 9 maja 2021r. na Mszy św. o godz. 16:00 odbędzie się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Wtedy każdemu dziecku będzie potrzebna świeca, by mogło ją zapalić od Paschału – symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa. Najlepiej gdyby to była ta sama świeca, którą przy chrzcie dziecka od Paschału zapalał ojciec chrzestny. Teraz ten sam gest powtórzy już samo dziecko. Jeśli nie udało się Państwu zachować do tej pory świecy chrzcielnej dziecka to bardzo proszę byście Państwo kupili nową. (świece pierwszokomunijne są powszechnie dostępne w sklepach z dewocjonaliami)

5. Zaglądajcie Państwo od czasu do czasu na tą stronę internetową parafii smile bo będą się tu pojawiały bieżące informacje i aktualne ogłoszenia w zależności od potrzeb i przebiegu naszych wspólnych przygotowań do I Komunii Świętej.

6. W razie wątpliwości służę pomocą. Mój adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z wyrazami szacunku Ks. Proboszcz

 

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice

W roku 2021 uroczystość Pierwszej Komunii Świętej przeżywać będziemy w naszej Parafii 16 i 23 maja (czyli w trzecią i czwartą niedzielę maja).

Proponuję by Państwa pociechy przystępowały do Sakramentu w następującym porządku:

Data
16 maja 2021 r.
16 maja 2021 r.
23 maja 2021 r.
23 maja 2021 r.
9 maja 2021 r.
Godzina
10:30
12:30
10:30
12:30
12:30
Klasy
Szkoła Podstawowa nr 8: klasa III A i III B
Szkoła Podstawowa nr 8: klasa III C i III D
Szkoła Podstawowa nr 12: klasa III A i III B
Szkoła Podstawowa nr 12: klasa III C i III D
Rocznica dzieci, które do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły w 2020 roku

 

Przypisanie konkretnego terminu do konkretnych klas pozwoli dzieciom dobrze przeżyć Pierwszą Komunię Świętą. Grupa komunijna nie będzie zbyt liczna a w obrębie klasy dzieci doskonale się znają i dobrze się czują w swoim towarzystwie. Dzięki temu, że przystąpią wspólnie do Sakramentu nie będą narażone na dodatkowy stres i rozproszenia. Podział terminów ze względu na klasy ułatwi także przygotowania i próby. Będzie też korzystny dla Państwa bowiem wiele rozmaitych ustaleń i prac poprzedzających uroczystość będziecie realizować w gronie ludzi, których już poznaliście np. na wywiadówkach i szkolnych zebraniach.

Ufam, że nasz wspólny wysiłek i zaangażowanie sprawi, że Wasze dzieci całym sercem przeżyją uroczystość komunijną i prawdziwie spotkają się z Eucharystycznym Jezusem.

ks. Proboszcz

Odsłony: 2426